Mitől száraz a szemem és mit tehetek ellene?

Mik az elsődleges okok?
A probléma hátterében többféle ok állhat, amelyek mindegyike megzavarhatja a könnyfilm természetes működését. Ha a könnytermelés nem megfelelő, a látószerv felszíne kiszáradhat, ami igencsak zavaró tüneteket okozhat. Ezért is fontos időben elvégezni a száraz szem kezelését. Ezzel ugyanis megelőzzük az állapot súlyosbodását. A leggyakoribb okok közé tartoznak a
· kedvezőtlen környezetei hatások,
· rossz, helytelen életmód,
· hosszú távú kontaktlencse viselés,
· krónikus betegségek tünetei,
· állandó túlzott képernyőhasználat,
+1 kellemetlen gyógyszerek mellékhatásai.
Hogyan ne legyen száraz a szemem?
A legfontosabb, hogy sose hagyjuk figyelmen kívül az első tüneteket, mint például a szúrást, égést vagy viszketést, esetleg az idegentest észlelését. Előfordulhat még bepirosodott kötőhártya, homályos látás és fényérzékenység is. Ha a probléma hosszú ideig fennáll, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, hiszen a korai felismerés jelentősen javítja a kezelés hatékonyságát.
1. Innovatív diagnosztika
A helyes diagnózis felállítása elengedhetetlen, hogy gyors és pontos képet kapjunk az állapotról. A Schirmer-teszt a könnytermelés mennyiségét méri, míg a meibom-mirigyek vizsgálata a könny lipidrétegének működését ellenőrzi. A könnyfilm lebomlási idejének mérése segít meghatározni a könny minőségét, míg a speciális színezőanyagok a szemfelszín mikrosérüléseit jelzik.
2. Ha „száraz a szemem”, akkor Rexon-Eye®
A Rexon-Eye® egy forradalmi alternatíva a „száraz a szemem” szindróma minden típusára. A Quantum Molecular Resonance technológia nemcsak a sejtek anyagcseréjét serkenti, hanem a regenerációjukat is támogatja. A kezelés max. 20 percig tart, a stabil eredményhez azonban min. 4 alkalomra van szükség. A beavatkozás előtt fontos elvégezni bizonyos szemészeti vizsgálatokat.
3. A megelőzés fontossága
A rendellenesség megszüntetésének legbiztosabb módja a kialakulás megakadályozása. A megelőzés kulcsa az életmódváltás, így a szem terhelésének csökkentése. Fontos a megfelelő hidratáció, a szemkörnyék tisztántartása, valamint a képernyőhasználat közti szünetek beiktatása. Egyes esetekben, például kontaktlencsénél a műkönny vagy a szemcsepp is rengeteget segíthet.
„Száraz a szemem” idős korban?
Idősebb korban a szemszárazság gyakrabban fordul elő, és olyanoknál is megjelenhet, akik korábban nem tapasztalták a problémát. Ennek oka, hogy a szaruhártya érzékenysége csökken, így kevesebb könny termelődik. Ezzel együtt pedig gyengül a könnymirigyek és Meibom-mirigyek működése. A megereszkedett szemhéj miatt a szemhéjrés szűkül, ami viszont minimalizálja a párolgó felületet.