Megfázás vagy influenza? Tudja meg, melyikkel van dolga!
Miben hasonlít a megfázás és az influenza?
Mind a megfázást mind az influenzát vírus okozza. Mivel az antibiotikum a vírusokra hatástalan, ezért általános esetben nem javasolt az antibiotikumos kúra.
A tünetek mindkét betegség esetén hasonlóak, ezért sem könnyű eldönteni, hogy melyikkel állunk szemben. Ilyenek például:
● torokfájás, torokkaparás
● orrfolyás, orrdugulás
● köhögés
● fejfájás
● láz
● levertség
Az idő előre haladtával, akár egy-két nap elteltével, azonban egyre világosabban beazonosítható a betegség.
Miben különböznek egymástól?
Bár hasonlóak a tünetek, mégis vannak olyan ismertető jelek, melyek alapján eldönthető, melyik vírus támadta meg a szervezetet.
● A betegség lefolyása
Az influenzáról elmondható, hogy hirtelen, egyik napról a másikra beáll. A rosszullét egyértelműen megállapítható, ahogy a köznyelv fogalmaz: „ledönt a lábunkról”. A megfázás azonban inkább csak „bujkál bennünk”, érezzük, hogy valami nincs rendben. Az idő előrehaladtával a tünetek egyre fokozódhatnak.
● Láz
Az influenza időnként láz nélkül is előfordulhat. Gyakran jár azonban hirtelen fellépő a magas lázzal, mely akár 2-5 napig is eltarthat. A megfázásra ezzel szemben közepes, vagy csak enyhén emelkedett hőmérséklet a jellemző.
● Tünetek súlyossága
Az influenza tünetei sokszor súlyosak és az egész testet érintik. Izomfájdalom, ízületi fájdalom, hidegrázás, borzongás és erős fejfájás a leggyakoribb. A megfázás tünetei általában enyhébbek, és ritkán kíséri izomfájdalom.
● Köhögés
Az influenza köhögése leggyakrabban száraz, inkább az irritáló köhögés jellemzi, általában nyálkaképződés nélkül. Sok esetben mindjárt a betegség elején kezdődik. Megfázás esetén a köhögés nem a kezdeteknél, csak a betegség előrehaladtával jelentkezik.
Gyógymódok és megelőzés
Az influenza esetén a prevenció egyértelműbb. Érdemes oltással megelőzni a bajt és megakadályozni a vírus elszaporodását a szervezetben.
A megfázás esetén sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet. Mivel nincs védőoltás, fontos a gyakori kézmosás, a megfelelő, rendszeres testmozgás, ezen kívül az immunrendszer megerősítése. Különösen azokban a vírusos időszakokban, amikor könnyen terjednek a légúti betegségek.